Vesele velikončne praznike!
Postni čas, ki ga po krščanskem izročilu začenjamo dan po pustu, na pepelnično sredo, in traja štirideset dni, se sklene z večerno mašo velikega četrtka, ko nastopi velikonočno tridnevje. Velika noč je največji in najpomembnejši praznik kristjanov, saj se takrat spominjajo Jezusove smrti in vstajenja od mrtvih.
Veliki četrtek zvečer je posvečen spominu na zadnjo večerjo, ko je Jezus po navedbah iz Svetega pisma obhajal prvo mašo in po katoliškem verovanju postavil duhovništvo, ko je svojim učencem naročil: "To delajte v moj spomin". Duhovniki zvečer obnovijo svoje duhovniške obljube in obnovijo obred, ko je Jezus svojim učencem umil noge tako, da duhovnik pri večerni maši izbranim vernikom umije noge.
Veliki petek je posvečen spominu na Jezusovo križanje in smrt. To edini dan v letu, ko v katoliški cerkvi ne obhajajo maše in imajo le bogoslužje, zvonovi umolknejo, zapovedan je strogi post. V evangeličanskih cerkvah pa na veliki petek zvečer poteka osrednje velikonočno bogoslužje. Med drugim oltar pogrnejo s črnim prtom, nanj pa postavijo trnjevo krono.
Velika sobota je posvečena čaščenju Jezusa v Božjem grobu. Zgodaj zjutraj katoliški duhovniki blagoslavljajo velikonočni ogenj in vodo, s katerima verniki pokadijo in pokropijo domove. V soboto tudi množično blagoslavljajo velikonočna jedila - potico, šunko, hren in jajca, ki jih k blagoslovu prinesejo verniki.
Osnovne jedi ob prazniku so enake jedem, ki jih ob svoji »veliki noči« oziroma pashi (prazniku rešitve Izraelcev iz egiptovske sužnosti) uživajo Judje, ki svoj praznik ravno tako praznujejo v marcu ali aprilu: gre za meso (jagnjetino), kruh, vino in grenka zelišča.
Evangeličani na veliko soboto zakurijo velikonočni ogenj. Pripravijo tudi velikonočne jedi, vendar jih ne blagoslavljajo.
Zvečer se v katoliških cerkvah začnejo slovesne vigilije oz. bedenja, ki jim zaradi bogate simbolike in bogoslužnega dogajanja pravijo tudi mati vseh vigilij.
Velika noč je posvečena spominu na Jezusovo vstajenje. Po cerkvah potekajo t. i. vstajenjske maše s procesijami, s katerimi oznanjajo, da je Jezus vstal od mrtvih in tako premagal smrt. Velikonočno dopoldansko bogoslužje imajo tudi v Evangeličanski cerkvi.
Velikonočno tridnevje zaključuje t. im. veliki teden (zadnji teden pred veliko nočjo) in postni čas (obdobje od pepelnice do velike noči) ter začenja velikonočni čas. Sledi še velikonočni ponedeljek, ki je dela prost dan.