Pasji iztrebki ne sodijo na javne površine
Psi morajo biti na javnih površinah na povodcu, njihovi lastniki pa morajo za njimi pospraviti iztrebke. A vseeno se prepogosto dogaja, da psi prosto tekajo, iztrebki pa ostajajo na urejenih poteh, pokošenih travniških površinah, celo na igralih in trim stezi.
Po mnenju Službe za lokalno samoupravo je za nadzor nad pasjimi iztrebki na javnih površinah pristojen občinski inšpektor, redar pa nadzoruje, ali je pes na javnih površinah na povodcu in ali je čipiran po ZZZiV.
Inšpektor lahko ukrepa in napiše kazen, če lastnik oziroma skrbnik psa na javni površini ne pospravi pasjih iztrebkov v za to namenjene smetnjake oziroma jih odloži v zabojnik za preostanek komunalnih odpadkov, če namenskih smetnjakov ni. Tudi konjski iztrebki ne bi smeli ostati na javnih površinah, saj občinski odloki v tem primeru govorijo o živalih, ko pa gre za onesnaženje ceste, pa red in varnost ureja Zakon o cestah. Kršitev lahko vidi inšpektor in ukrepa ali pa o kršitvi občani obvestijo inšpektorat, ki nato izpelje postopek.
»Posameznik, ki opazi, da nekdo ni pospravil za psom, lahko to sporoči inšpekciji skupaj s čim več podatki – kdo je lastnik psa, opis psa, lokacija in čas kršitve … To lahko naredi preko obrazca prijave, ki je objavljen na dnu te spletne strani občine, ali pa pokliče na inšpektorat na številko 07 34 98 267. Kazen za lastnika oziroma skrbnika psa je 200 evrov,« pojasnjuje vodja skupne občinske uprave Brigita Železnik.
Psi na javnih površinah/prireditvah morajo biti na povodcu, nevarni pa morajo imeti tudi nagobčnik. Če pes ni na povodcu, je globa 200 eur (nadzor izvajata redar in policija), vendar le na javnih povšrinah, na zasebnih redar ne more ukrepati. Če pes ugrizne, potem so nujni prijava na policijo, cepljenje in nadzor veterinarske inšpekcije. Če se posameznik počuti ogroženega oziroma ga žival napade, gre za kršitev Zakona o javnem redu in miru, nadzor lahko opravi redar, globa za kršitev pa je 208 eur.