FOTO: In so igrale ... orglice
Zadnjo soboto v februarju je bila dolina rek Temenica in Mirna spet v znamenju orglic – štirje popoldanski in večerni koncert so z glasbo iz malih glasbil napolnili Trebnje, Mirno, Rakovnik, Krmelj in Mokronog. Tudi jubilejni, 20. festival (ah), TE ORGLICE je bil mednarodni, ekskluzivno sta na njem zaigrala tudi gosta iz Bruslja, sicer oba doma iz teh krajev - Violeta Bulc in Lojze Peterle.
Na letošnjih, jubilejnih popoldanskih koncertih, ki so bili v dvorani STIK v Trebnjem, na Mirni v domu Partizan, v Gostilni Javornik na Rakovniku in v gostilni Marjana v Krmelju ob 14. uri, je nastopilo 30 skupin in solistov iz Slovenije, Avstrije in Hrvaške, skupaj blizu 100 orgličarjev. Na Mirni so zaigrali Preloški muzikanti, Miro Dovč, Francetovi orgličarji, Dušan Šušteršič, Silvo Girandon in Loške orglice. Zbrane je nagovoril mirnski župan Dušan Skerbiš, ki je orgličarjem izročil priznanja za sodelovanje na 20. jubilejnem festivalu. Prireditev je povezovala Mateja Leban.
"Ob jubileju Mednarodnega festivala ustnih harmonik se želimo iskreno zahvaliti vsem prijateljem orglic, med katerimi je tudi Občina Mirna, ki je s svojim gostoljubjem in podporo soustvarjala letošnji jubilejni festival. S tovrstno podporo tako smelo stopamo v novo desetletje snovanja tega vse bolj priljubljenega festivala, ki s celodnevnim druženjem orgličarjev iz Slovenije in tujine sooblikuje utrip Mirnske in Temeniške doline," je po dogodku povedala vodja JSKD OI Trebnje, Joži Sinur.
Prvi in drugi festival sta bila leta 1991 in 1992 v Trebnjem, sledil je desetletni premor, dokler idejni vodja Stane Peček, takratna vodja trebanjske izpostave JSKD Mojca Femec in umetniški vodja Vladimir Hrovat niso festivala obudili v Mokronogu, kjer je bila minulo soboto že 20. izvedba večernega koncerta. V tem času je na mokronoškem odru nastopilo čez sto slovenskih orgličarjev, solistično ali v skupinah, prav tako je na festivalu sodelovalo več kot sto ustnih harmonikarjev s Hrvaške, iz Makedonije, Avstrije, Italije in Francije. »Orglice so postale bolj prepoznaven inštrument, ni samo pastirska zabava, ampak imamo na tem festivalu že ljudi, ki igrajo tudi po notah. Slovenci še nismo določili, ali so to orglice ali je to ustna harmonika. Pri festivalu to rešujemo tako, da tisti, ki igrajo ljudske pesmi in bolj zabavne, igrajo na orglice, tisti, ki igrajo pa kakšno bolj zahtevno skladbo, pa igrajo na ustno harmoniko,« pravi idejni oče festivala Stane Peček.
Festival (ah), TE ORGLICE je gotovo edini na svetu, ki v svojo zgodovino zapiše, da je na prvem festivalu zaigral na ustno harmoniko tudi prvi predsednik prve slovenske vlade v prvi samostojni slovenski državi, Lojze Peterle, sedaj evropski poslanec, ki s festivalom še vedno sodeluje. Tako sta tudi v soboto v Mokronogu na odru z orglicami nastopila skupaj z evropsko komisarko Violeto Bulc. Večerni koncert v dvorani Upravno-kulturnega središča Mokronog je poleg obeh gostov iz Bruslja sooblikovalo 13 skupin, prireditev pa je povezovala Petra Krnc Laznik. Gala koncert je zaključila skupna pesem Tam dol na ravnem polju.
Eden od ciljev, zastavljenih na začetku poti, je bil vstop v glasbeno šolstvo. Premiki v to smer so zelo majhni, a so. Organiziranih je bilo kar nekaj seminarjev za ustno harmoniko, v zadnjih letih pa so bili izdani tudi priročniki za učenje tega glasbila. Vladimir Hrovat je pripravil učbenik z naslovom Ali vemo, kako igrati na ustno harmoniko, Marjan Urbanija in Urša Žun pa sta izdala priročnik Igral sem na orglice.
Celodnevno druženje orgličarjev organizira Javni sklad RS za kulturne dejavnosti, Območna izostava Trebnje, s pomočjo občin Trebnje in Mokronog-Trebelno ter številnih prijateljev glasbe.
besedilo: P. K. L., fotografije z Mirne: P. K. L., fotografije iz Mokronoga: Marko Kapus