Z ukrepi krepitve duševnega zdravja lahko zmanjšamo dejavnike tveganja za samomor in krepimo varovalne dejavnike. Čeprav se je stopnja umrljivosti zaradi samomora v zadnjih desetletjih v Sloveniji znižala za več kot 30 %, se po številu samomorov na 100.000 prebivalcev še vedno uvrščamo nad evropsko povprečje, pravi NIJZ, ki pojasnjuje, da zaradi samomora v Sloveniji umre letno skoraj 400 ljudi, pri čemer so samomori pri moških tri- do štirikrat pogostejši kot pri ženskah.
Dobro duševno zdravje omogoča okolje
Za krepitev duševnega zdravja je potrebno podporno in vključujoče okolje, ki je neobremenjeno s stigmo, ki obdaja duševne težave in motnje. Pomembno je osveščanje skupnosti in odpravljanje tabujev. Krepitev duševnega zdravja presega področje zdravstva in se dotika tudi drugih politik in sektorjev, kot na primer šolstva in sociale. Zato je pomemben celovit pristop, ki združuje ukrepe celotne skupnosti, vseh sektorjev, vključno z uporabniki, združenji in skupinami svojcev.
Centri za duševno zdravje
V Sloveniji se na področju duševnega zdravja soočamo z velikimi potrebami po dopolnitvi mrež zdravstvenih in socialnih služb, pomanjkanjem kadra na področju duševnega zdravja ter neenakomerno dostopnostjo do različnih virov pomoči za prebivalce nekaterih regij. Do konca leta bo v okviru zdravstvenih domov predvidoma vzpostavljenih deset Centrov za duševno zdravje otrok in mladostnikov (CDZOM) ter deset Centrov za duševno zdravje odraslih (CDZO) na primarni zdravstveni ravni. V centrih delujejo multidisciplinarni timi strokovnjakov. Centri za duševno zdravje zagotavljajo enako dostopnost do storitev in programov vsej populaciji na svojem območju in se povezujejo z vsemi službami in deležniki v lokalnem okolju, da lahko v optimalni meri zagotavljajo zgodnje interdisciplinarne in medresorske obravnave skladno s potrebami posameznika in skupnosti.
Že zdaj pa posamezniki s težavami v duševnem zdravju lahko dobijo podporo v vseh zdravstvenih domovih po Sloveniji. Psihoedukativne delavnice financira Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije, namenjene pa so posameznikom, ki se spoprijemajo z obremenjujočimi simptomi stresa, depresije in anksioznih motenj. Na delavnici se udeleženci seznanijo z značilnostmi svojih težav in načini zdravljenja oz. spoprijemanja z njimi ter spoznajo, kaj lahko sami naredijo za izboljšanje svojega počutja.
povzela P. K. L., vir: NIJZ