Nakvačkan tudi naš grb
Projekt Slovenija kvačka je združil 211 kvačkaric in enega kvačkarja in nastalo je 212 kvačkanih slovenskih grbov - tudi mirnski. Projekt se je začel pred tremi meseci in se uradno zaključuje danes. Grb naše občine je skvačkala mojstrica iz občine Litija - Petra Privšek Konjačić.
"Za ta podvig sem se odločila iz velike želje do ročnih del in tudi zato, da sem lahko del te edinstvene zgodbe v Sloveniji," je povedala in dodala, da se z ročnimi deli ukvarjam že od devetega leta, zato je v tem času poleg tehnike kvačkanja usvojila tudi tehnike pletenja in šivanja gobelinov, v zadnjem obdobju pa se je začela učiti klekljati. "Kljub bolezni sklepov se nisem predala, ampak sem vztrajala in počasi nadaljevala z ročnimi deli. S samo tehniko kvačkanja C2C, ki je uporabljena pri izdelavi grbov, sem se srečala prvič in jo hitro usvojila. No, pa ne smem reči, da nisem podirala kakšne vrstice ... Ja, tudi to je bilo," iskreno priznava.
Za izdelavo grba je porabila približno 120 ur oziroma dva meseca. 1. decembra je bil narejen in nato nekaj dni kasneje predan vodji projekta Jadranki. Mirnski grb je skvačkan iz dveh barv, njegova končna velikost pa je 150 x 115 cm. "Da sem projekt uspešno zaključila, moram izpostaviti mojo družino, ki je kdaj pa kdaj kaj preslišala, spregledala in me ves čas motivirala. Tako ni to samo moja osebna zmaga, ampak zmage moje družine. Sem pa zelo vesela, da me je osebno poklical župan Občine Mirna, gospod Dušan Skerbiš, ki je bil zelo navdušen nad samim projektom in možnostjo odkupa grba," pravi mojstrica, sicer mati dveh sinov in samostojna podjetnica na področju varnosti živil. "Sedaj, ko se vozim po Sloveniji, prav z velikim veseljem s pogledom pogledam grb vsake občine, po kateri me vodi cesta."
Sodelovanje v projektu Slovenija kvačka je prostovoljno - ob 30. obletnici samostojnosti je tako vsaka občina dobila svoj kvačkani grb, s čimer so kvačkarice spomnile tudi na pomen ročnih del, prav tako pa pokazale, da se nivo kvačkanja lahko dvigne višje, na nivo umetnosti. Grb vsake občine so v sklopu projekta ponudili v odkup posamezni občini, zbrani denar pa bo porabljen za kritje stroškov izvedbe projekta (nakup materiala, izdelava načrtov, organizacija … ).
"In tako sem del velike zgodbe. Zgodbe, ki sem jo zaključila s končanim izdelkom, z izdelanim grbom občine Mirna, ki je skoraj moja sosednja občina. Če bi ponovila? Vsekakor bi, z velikim veseljem," še dodaja Petra Privšek Konjačić.
P. K. L., foto: osebni arhiv