Vesele velikonočne praznike
Vesele velikonočne praznike!
župan Dušan Skerbiš s sodelavci
Stara praznovanja pomladi so povezana s praznovanjem velike noči, ki je tudi največji in najstarejši cerkveni praznik. Sklop obredov in šeg z natančno določenim scenarijem je tako povezan s številnimi starimi ljudskimi verovanji - mešajo se stari kulti ognja predkrščanskih pomladnih obredij s krščanskimi dodatki in žrtveniška verovanja.
Veliko noč vedno praznujemo na prvo nedeljo po prvi pomladanski polni luni - najbolj zgodaj 22. marca, najpozneje 25. aprila.
Veliki teden je teden med cvetno nedeljo in veliko nočjo, slovesni obredi pa se začenjajo danes, na veliki četrtek, in zaključijo v ponedeljek, na velikonočni ponedeljek. Vsi dnevi so tesno povezani z zgodbo o Kristusovi smrti in vstajenju.
Cvetna nedelja spominja na Jezusov slovesni vhod v mesto Jeruzalem, v četrtek se spominjamo zadnje večerje – evharistije, v petek zaslišanja Kristusa pred Pilatom, bičanja in obsodbe, poti na Kalvarijo in križanja ter smrt. Na veliki petek je zapovedan strogi post, to je dan žalovanja, edini dan v letu, ko v cerkvi ni maše in orgle ter zvonovi utihnejo. V soboto je Kristus vstal od mrtvih. Na ta dan blagoslavljamo jedi, krstno vodo, celo kurimo kresove. Velikonočna nedelja je namenjena proslavljanju Kristusovega vstajenja in je predvsem družinski praznik. Po jutranji maši se družina zbere ob velikonočnem zajtrku – žegnu. Na velikonočni ponedeljek, ko cerkev proslavlja znamenito pot vstalega Kristusa v Emavs, je čas treba nameniti sprostitvi in zabavi.
Po izročilu naj bi se za nedeljsko sveto mašo oblekli v nova oblačila, s praznično obložene mize pa naj bi kar z rokami dali v usta najprej jajca in hren, nikakor pa ne šunke ali potice.