Vsak lahko nudi psihološko prvo pomoč
Duševne stiske in težave lahko v vsakem trenutku prizadenejo kogar koli. Po ocenah Svetovne zdravstvene organizacije se bo v življenju z duševnimi težavami srečal vsak četrti med nami, kar pomeni, da smo prav tako vsi lahko pomemben vir pomoči in podpore nekomu drugemu. Vsak lahko pomembno pomaga in v nekaterih primerih tudi reši življenje.
Kako osebi v stiski pristopimo in pomagamo?
Čeprav se nam pogosto zdi, da za nudenje pomoči nimamo dovolj znanja in kompetenc, lahko vsak med nami pridobi ustrezna znanja in nudi psihološko prvo pomoč nekomu, ki je v duševni stiski, dokler ni na voljo strokovn apomoč ali se stiska ne razreši. V tvoji besedi je poMOČ!
Znanja psihološke prve pomoči zajemajo tri ključne korake:
PREPOZNAVA
kako pri osebi prepoznati znake in simptome duševne stiske ali bolezni
|
PRISTOP
kako pristopiti k osebi, ki je v duševni stiki, in z njo vzpostaviti pogovor
|
POMOČ
kako osebi nuditi ustrezno oporo in jo vzpodbujati k iskanju strokovne pomoči
|
Prvi korak pomeni, da smo pozorni na osebo pred nami. Osredotočimo se na informacije (tako verbalne kot neverbalne), ki nam jim sporoča, in na njene čustvene odzive. Na podlagi našega znanja o znakih in simptomih duševnih stisk potem presodimo, ali oseba izkazuje stisko in ali morda potrebuje pomoč. | Ko prepoznamo, da je oseba v stiski, pristopimo, vzpostavimo ustrezno komunikacijo. Bolj kot iskanje »pravilnih besed« in dajanje nasvetov bo v pomoč, če bomo pozorno in aktivno poslušali, sprejemali njen občutke, jo poskusili pomiriti ter pomagali pri izbiri najprimernejše rešitve. |
Tretji korak je usmerjanje in spodbujanje osebe k iskanju ustrezne (strokovne) pomoči. Zato moramo tudi sami dobro poznati vire pomoči in strokovne službe v naši okolici. Ne pozabimo, da je včasih pomembna podpora že to, da smo osebi na voljo in da ji prisluhnemo.
|
Najbolj pomembno je, da pokažemo pristno zanimanje za osebo, da ji poskusimo nuditi podporo, jo razumeti in ji prisluhniti.
Več informacij, kako pomagati in nuditi psihološko prvo pomoč v primeru depresije, samomorilnega vedenja, čezmernega pitja alkohola in paničnih napadov najdete v smernicah na spletni strani https://www.zadusevnozdravje.si/ (zavihek pomagam drugemu).