Nahajate se:
FOTO: Mladi mirnski planinci na prvem pohodu
FOTO: Mladi mirnski planinci na prvem pohodu
2. 10. 2023
Petra K. L.
281
Na mirnski osnovni šoli je v novem šolskem letu zaživel planinski krožek. Mentorici sta Irena Dular in Marija Kresal, otroci pa so se na prvi pohod opravili na zadnji septembrski petek. Vzhod septembrske superlune so pričakali v Nebesih.
Zbrali so se pred mirnsko osnovno šolo, ko je bilo sonce še precej visoko, in se odpravili peš proti Šentrupertu. Tam je bil ob 18. uri zbor pohodnikov, ki se tradicionalno ob polni luni odpravijo po najkrajši poti v Nebesa. Jubilejni, 200. pohod je bil februarja letos, petkov pa je bil zaradi 34 mirnskih osnovnošolcev še posebej živahen. S trga na vrh so mladi planinci pod vodstvom izkušenega vodnika PD Polet Šentrupert Petra premagali približno 300 metrov nadmorske višine, za to pa potrebovali približno eno uro. Sonce je vmes zašlo, na vzhod lune pa so še malo počakali in jo dočakali. Deseta polna luna v letošnjem letu je osvetljevala pot v dolino - čez Hom in nazaj v Deželo kozolcev, kjer so otroke malo pred deveto zvečer počakali starši. Svoje vtise so zbrali tudi na spletni strani šole.
O polni luni govorimo, ko sta Sonce in Luna poravnana na nasprotnih straneh Zemlje. Luna sicer Zemljo obkroži približno na vsak mesec, natančneje je Luna v navidezno enaki fazi pri vrtenju z Zemljo na vsakih 29,5 dneva. Zato Luni pravimo tudi Mesec. Petkova polna luna je bila sicer kar za 14 odstotkov večja in za 30 odstotkov svetlejša kot običajno, čemur strokovnjaki rečejo 'superluna' in pomeni, da je Zemljin satelit najbližje, na razdalji približno 356.500 kilometrov. Ko gledamo Luno se zdi, da je popolnoma osvetljena (v resnici en del nikoli ni, zato mu pogosto rečemo kar temna stran lune). Nedavna polna luna je imela tudi svoj vzdevek: žetvena polna luna, in sicer zaradi zgodnje jesenske žetve v preteklosti, ko so kmetje pri delu uporabljali lunino svetlobo.
P. K. L.