FOTO: Za 5. rojstni dan na Kozjansko in v Kumrovec
Šola zdravja dober dan prinaša kot čebelam paša. Sonce sije, dež naj gre, nam pa to v veselje je, Šola zdravja zakon je. Skačemo, migamo, vedno dobre volje smo, smeh v življenje vračamo.
S to pesmijo vsako jutro zaključujemo našo telovadbo. Vsako jutro, že pet let. Za vsakega od nas je to velik dosežek in nanj smo zelo ponosni. Odločili smo se, da jubilej proslavimo z izletom na Kozjansko in v Kumrovec.
V torek, 6. novembra, smo se v zgodnjih jutranjih urah z avtobusom odpravili na pot. Prva postaja je bila Sevnica, kjer smo se tamkajšnji skupini Šole zdravja priključili pri jutranji telovadbi. Prisrčno so nas sprejeli in pogostili in po krajšem klepetu smo se odpravili proti Olimju. Pajčevino jesenskih barv nam je zastirala megla, ki je kot težka zavesa visela nad pokrajino, kar pa nam ni kvarilo dobrega razpoloženja.
Minoritski samostan Olimje v občini Podčetrtek je po ljudskem izročilu star 1000 let. Ob samostanu stoji veličastna cerkev Marijinega vnebovzetja - ena najlepših baročnih umetnin v Sloveniji - z veličastnimi črnozlatimi oltarji. V zavetju samostana se skriva neprecenljiva umetnina, stara samostanska lekarna s freskami, ki predstavljajo veliko umetniško vrednost. Sodi med najstarejše lekarne v Evropi. Pred samostanom je urejen vrt zdravilnih zelišč, kjer raste od 200 do 250 različnih rastlin. S pripravo domačih zdravil patri tudi danes pomagajo ljudem do zdravja. Po ogledu smo na dvorišču samostana pomalicali in se odpravili na bližnji Jelenov greben. Tu smo uživali ob čudovitem razgledu na pokrajino, ki so jo za kratek čas obsijali sončni žarki. Pot nas je vodila do Podsrede, kjer smo si ogledali multimedijsko predstavitev Kozjanskega parka, naravno čistilno napravo, razstavo starih sort jabolk in staro jedro Podsrede z značilnim prangerjem oziroma sramotilnim stebrom.
Na koncu pa nas je kot posladek čakal še Kumrovec, najbolj znan kot rojstni kraj Josipa Broza Tita. Tu smo si ogledali muzej na prostem, kjer so na ogled restavrirane vaške hiše iz konca 19. stol. Ta muzej se upravičeno uvršča med lepše evropske muzeje. Na površini 12640 m2 je restavriranih 25 hiš in osem pomožnih objektov, v katerih je slikovito prikazan tradicionalni način življenja, običajev in nekaterih že pozabljenih obrti s konca 19. stol. Vsi objekti so obnovljeni »in situ«, kar pomeni, da je vsaka zgradba obnovljena na svojih starih temeljih. Sprehod po stari in prenovljeni vasi je bil za nas posebno doživetje.
S postankom na Bizeljskem, v Šekoranjevi gostilni, smo s poznim kosilom zaključili naše potepanje po Kozjanskem in Kumrovcu. Domov smo se vrnili v trdi temi in ob slovesu smo vse naše občutke izrazili z besedami: "Hvaležni smo za ta dan, jutri zjutraj pa na svidenje pri telovadbi!"
besedilo: Jana Petrovac, fotografije: Šola zdravja Mirna