FOTO: Hlebinska naiva v Trebnjem
Začetki galerije v Hlebinah sovpadajo z začetki mednarodnih taborov likovnih samorastnikov v Trebnjem. Razstava Hlebinska naiva, ki so jo v Galeriji likovnih samorastnikov Trebnje odprli včeraj, pa je še ena od postaj v sodelovanju med Temeniško dolino in hrvaško Podravino.
Namen razstave je osvetliti izjemnost in ustvarjalnost 22 najpomembnejših hrvaških slikarjev in kiparjev naivne umetnosti. Direktorica Centra za izobraževanje in kulturo Trebnje Patricija Pavlič: »Hlebinski muzej kot predstavniki podravinskih umetnikov naivne umetnosti so z nami posredno že sodelovali. S tega področja so prihajali umetniki, likovni samorastniki, celo na prvi tabor, ki je bil organiziran v Trebnjem. Z današnjo razstavo želimo predstaviti, kaj pomeni hlebinska šola in kakšno izvirnost in ustvarjalnost goji že pet desetletij in se odraža tudi v naši mednarodni zbirki.«
Kar četrtina avtorjev mednarodne zbirke Galerije likovnih samorastnikov Trebnje namreč prihaja s Hrvaške, za tokratno razstavo pa je kustosinja Galerije naivne umetnosti iz Hlebin Helena Kušenić izbrala dela velikanov od prve do tretje generacije hlebinske šole: Ivana in Josipa Generalića, Franja Mraza, Mirka Viriusa, Ivana in Stjepana Večenaja, Dragana Gažija, Ivana Lackovića, Draga Juraka in Franja Vujčeca ter mnogih drugih. »Zelo nam je všeč, da smo se uspeli povezati, saj je to ena redkih galerij, ki se tako kot mi ukvarja z naivno umetnostjo. Ni jih veliko na Hrvaškem, vse manj jih je tudi po svetu. Prav zato je toliko bolj pomembno, da se povezujemo in močnejši skupaj nastopamo na veliki umetniški sceni, tako da se veselimo te razstave in razstave prihodnje leto, ko bomo dela iz Trebnjega gostili pri nas.«
Januarja prihodnje leto bo namreč odprtje razstave del iz bogate zbirke trebanjske galerije v Podravini, s čimer se še močneje utrjujejo vezi med galerijama, Trebnje pa postaja vse bolj pomemben tudi na zemljevidu svetovne naivne umetnosti. »V veliko čast in zadovoljstvo si štejem, da je Hlebinska prišla v Trebnje. Mislim, da je to ponos Trebnjega. V tem srednjeevropskem prostoru želimo povezovat, se družit z vsemi, ki imajo podobno dediščino, kot jo ima Trebnje, in seveda navduševati tudi nove umetnike,« je ob odprtju povedal trebanjski župan Alojzij Kastelic.
Za glasbeno poslastico na slovesnem odprtju razstave, ki bo na ogled do 9. februarja 2020, so poskrbeli učitelji Glasbene šole Trebnje, ki so nastopili s tremi skladbami – eno je za pihalni kvartet priredil David Kocijan, dve pa za Instrumentalni ansambel učiteljev Glasbene šole Trebnje Tomaž Habe, ki je komornemu sestavu tudi dirigiral. Včerajšnje prireditve se je udeležil tudi župan Občine Mirna Dušan Skerbiš.
fotografije: Alenka Stražišar Lamovšek