3. izredna seja – O vrtcu, daljnovodu in tržni dejavnosti distribucije toplote
MIRNA, 17. julij 2020 – Člani in članice občinskega sveta Občine Mirna so se sešli na 3. izredni seji v tem mandatu, na kateri so med drugim zagotovili varstvo predšolskih otrok, izdali soglasje za tržno dejavnost toplovoda in podprli občane pri prizadevanjih za umestitev kablovoda namesto daljnovoda.
Osnovna šola Mirna je zaprosila za soglasje k delovanju osmih oddelkov Vrtca Deteljica in uporabo povečanega normativa. Vrtec Deteljica pri OŠ Mirna je do 1. septembra 2010 deloval s petimi oddelki oziroma skupinami dnevnega varstva predšolskih otrok, v šolskem letu 2010/2011 se je pokazala potreba po dveh dodatnih oddelkih vrtca, s 1. septembrom 2019 pa se je odprl še osmi oddelek. Za šolsko leto 2020/2021 je komisija obravnavala 50 vlog, ki so jih starši pravočasno vložili sprejem otrok v vrtec. »Starši, ki bodo na novo otroke vključili v Vrtec Deteljica, so že vrnili pogodbe, trenutno pa je na čakalnem seznamu ostalo še pet otrok, med katerimi sta dva iz občine Mirna, ki sta letnik 2020. Otroci s čakalnega seznama se bodo v vrtec vključevali ob izpolnjenem starostnem pogoju (dopolnjenih 11 mesecev) oziroma če se bo sprostilo mesto v ustrezni starostni skupini. V prihodnje bo – seveda ob predpostavki novih gradenj in priseljevanj mladih družin v občino – število oddelkov verjetno še narastlo, zato je nujna uresničitev načrtovane rekonstrukcije stavbe, s katero bomo uredili nov vrtec,« pojasnjuje Valerija Jarm, ki na Občini Mirna pokriva področje družbenih dejavnosti.
Ostali sklepi:
Občinski svet Občine Mirna je ob tem sklenil še, da tudi v prihodnjem šolskem letu Občina Mirna subvencionira prevoze otrok v šolo na Mirni, čeprav ti prihajajo iz sosednjih šolskih okolišev, za kar bo iz proračuna namenila približno devet tisoč evrov.
Na včerajšnji seji je občinski svet sprejel tudi stališče do razgrnjenega osnutka državnega prostorskega načrta 2 x 110 kV daljnovod Trebnje-Mokronog-Sevnica. Občina Mirna je po letu 2013, ko je bila predstavljena študija variant, sprejela občinski prostorski načrt, trenutno je v teku tretja sprememba. Sprejeli so tudi druge spremembe prostorskih aktov, ki omogočajo razvoj podeželja in gospodarstva v občini, zato predlagana varianta državnega prostorskega načrta za ta daljnovod po teritoriju Občine Mirna ni sprejemljiva. Izgradnja kablovoda v celotnem obsegu ni nujna, je pa nujna tam, kjer posega v področja za pozidavo in je moteča za okolje. Občinski svet Občine Mirna tako nasprotuje izgradnji daljnovoda na področju Občine Mirna in zahteva izgradnjo kablovoda, pri čemer kot prvo alternativo dopušča tudi možnost ponovne vzpostavitve opuščene trase daljnovoda A2 iz študije variant iz leta 2013, kjer bi kablovod vzpostavili le v območju Golega Vrha (v skupni dolžini 200 m). Kot drugo alternativo pa občinski svet dopušča tudi izvedbo razgrnjene variante z izgradnjo kablovoda med stojnima mestoma 12 in 22 (v skupni dolžini 2800 m).
Podjetje Biomasa Kovačič d.o.o. želi v kraju Mirna zgraditi nov sistem daljinskega ogrevanja na lesno biomaso z namenom zagotavljanja preskrbe s toploto poslovnim in poslovno-stanovanjskim objektom na območju nekdanje poslovne cone podjetja Bartog, kasneje pa lahko tudi javnih objektov v okviru skupne kotlovnice ter večstanovanjskih objektov na Sokolski ulici 4-14 in na Glavni cesti 51, 52 in 54. Občinski svet je družbi za omenjeno območje izdal soglasje za izvajanje tržne dejavnosti, investitor pa mora z gradnjo distribucijskega sistema začeti do 17. julija 2022, sicer se sklep lahko prekliče.