Nalezimo se dobrih navad – cepimo se
Epidemija covida-19 je močno zaznamovala preteklo in letošnje leto po vsem svetu. Različice novega koronavirusa se hitro širijo, okuži pa se lahko vsak. Bolezen ima pri vsakem posamezniku različen potek, žal pa pri kar 20 odstotkih ljudi zahteva bolnišnično zdravljenje.
Izkušnje kažejo, da so bolj ogrožene starejše osebe in kronični bolniki, npr. osebe s sladkorno boleznijo, boleznimi srca in ožilja, z malignimi obolenji, bolniki s hudimi boleznimi pljuč, s kroničnimi boleznimi jeter in ledvic, z avtoimunskimi boleznimi, ljudje s presajenimi organi, tisti, ki jemljejo imunosupresivna zdravila, nevrološki bolniki, ljudje s psihiatričnimi boleznimi, debeli in nosečnice.
Žal učinkovitega zdravila za zdravljenje okužbe s covidom-19 še ne poznamo, imamo pa na voljo zelo učinkovita cepiva, ki nas ščitijo pred boleznijo in posledicami, ki jih pušča. Cepiva so varna, preizkušena so bila v kliničnih študijah na več deset tisočih ljudeh. Čeprav je bil čas za razvoj cepiv krajši kot običajno, so bile opravljena vsa potrebna testiranja ter vmesni koraki pred odobritvijo cepiva. Po cepljenju so možni večinoma prehodni in blagi stranski učinki – npr. otekanje na mestu cepljenja, vročina, oteklina, mrzlica, glavobol. Predvsem pa je pomembno, da je tveganje za zaplete po cepljenju bistveno manjše, kot je tveganje za kratkoročne in dolgoročne posledice, ki se pojavljajo po prebolelem covidu-19.
Ker imamo trenutno v Sloveniji dovolj cepiv, lahko med njimi tudi izbiramo. Cepivi Comirnaty (Pfizer) in Moderna sta mRNA cepivi, potrebna sta dva odmerka, zaščita pa se vzpostavi 7 dni po cepljenju z drugim odmerkom Pfizerja oziroma 14 dni po cepljenju z drugim odmerkom Moderne. Vektorsko cepivo Vaxzevria (AstraZeneca) predvideva dva odmerka, se pa zaščita vzpostavi že tri tedne po cepljenju s prvim odmerkom. S cepivom Janssen se je treba cepiti le enkrat, zaščita je prisotna že 14 dni po cepljenju.
Ob cepljenju pa ne smemo pozabiti niti na osnovne zaščitne ukrepe, kot so vzdrževanje primerne medsebojne razdalje, higiena rok ter pravilna uporaba zaščitne maske.
Cepljenje je odločitev vsakega posameznika, hkrati pa je odraz odgovornosti do drugih, do naših najbližjih – sorodnikov, prijateljev, sodelavcev … Le skupaj lahko dosežemo t.i. kolektivno imunost ter zaščitimo tiste med nami, ki so zaradi svojih bolezni bolj krhki in bi jih bolezen težje prizadela. Učinkovitost cepiv je edina realna možnost, da zaustavimo epidemijo pred naslednjim hladnim valom.
Maša Vovk, dr. med., ZD Trebnje
Cepljenje je možno tudi brez predhodnega naročanja. Urniki cepljenja so objavljeni na spletni strani zdravstvenega doma in na spletni strani občin.
Naročite se lahko tudi preko državnega portala zVem.
Za dodatna vprašanja so na voljo v ZD Trebnje:
- e-pošta: cepljenje@zd-tr.si ali
- 07 3481 740 ali
- telefon izbranih osebnih zdravnikov.