Zgodbe rokodelcev z Mirne
Rokodelstvo ohranja tradicionalne načine, ki so del naše nesnovne kulturne dediščine, hkrati pa sodobni svet piše nove zgodbe, v katerih so tudi priložnosti za nove rokodelske spretnosti. V Občini Mirna je precej potenciala v rokodelcih, le opozoriti je potrebno nanje, jih odkriti in predstaviti, ker morda sami niso dovolj pogumni, menijo snovalci projekta Zgodbe rokodelcev z Mirne, ki so ga premierno predstavili minulo soboto.
Rokodelstvo je zvrst etnološke dejavnosti, ki je izredno pomembna za kraj in krajane, občane in ne nazadnje za turistično dejavnost, s katero se lahko obogati ponudbo občine. V okviru omenjenega projekta so tako predstavili zgodbe petih domačih rokodelcev: Antona Zakrajška (pletarski izdelki), Damjana Popelarja (izdelava maket), Ines Zgonc (grafike in uporabni izdelki), Jasmine Dolenec (izdelki iz papirja in uporabni izdelki) ter Marije Petran (izdelki iz ličja).
Gre za pet kratkih dokumentarnih filmov (povezave do njih najdete na koncu prispevka, objavljeni so na portalu YouTube), katerih snemanje in produkcijo je prevzela domačinka Alenka Stražišar Lamovšek, scenarije pa je pripravila še ena Mirnčanka Petra Krnc Laznik. Sobotno premiero predstavitvenih filmov so obogatili s predstavitvenimi delavnicami sodelujočih rokodelcev.
"Danes sem spoznal, da smo res bogata občina," je na premieri dejal župan Občine Mirna Dušan Skerbiš. "Bogata občina smo zaradi ljudi, ki tukaj ustvarjate," je med drugim še dodal in poudaril, da bo občina tudi v prihodnje podpirala podobne projekte. Tako se že v naslednjem letu obetajo delavnice z domačimi rokodelci, hkrati pa bodo snovalci projekta začeli pisati nove zgodbe mirnskih rokodelcev.
Projekt, ki ga je omogočila Občina Mirna, je nastal v sodelovanju Zveze kulturnih društev Trebnje, mirnskega društva Vandrov'c in trebanjske območne izpostave Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti (JSKD).
besedilo in foto: JSKD OI Trebnje