24 jih je kri darovalo več kot 30-krat
Kot že nekaj let zapored, se je včeraj zaključil Teden Rdečega križa Slovenije. V tem času so se zvrstile številne aktivnosti, predvsem prodaja doplačilnih znamk in vozovnic na vseh poslovnih enotah pošte ter železniških in avtobusnih postajah, v območnih združenjih Rdečega križa pa številne druge dejavnosti.
![]() |
Trebanjsko območno združenje Rdečega križa Slovenije je eno od 56 v Sloveniji, minuli teden pa je pripravilo štiri dogodke, na katerih so podelili priznanja krvodajalcem, tudi občanom naše občine. Priznanja sta podeljevala predsednica območnega združenja RKS Mojca Mihevc in predstavnik Rdečega križa Slovenije za področje krvodajalstva v državi Boštjan Novak, krvodajalcem se je s stiskom roke zahvalil tudi župan Dušan Skerbiš. 24 naših občanov je kri darovalo 30 in večkrat. Več kot 70-krat je kri daroval Anton Zakrajšek, sicer tudi rokodelec, med prejemniki posebne zahvale pa je bil tudi župan, ki je kri daroval že 60-krat. |
Krvodajalstvo ne stane nič, lahko pa reši življenje! Hvala vsem, ki darujete kri.
Krvodajalske akcije se lahko udeleži zdrava, polnoletna oseba, ki ima vsaj 50 kg in je mlajša od 65 let. Na Rdečem križu poudarjajo, da je krvodajalstvo preventiva v skrbi za zdravje, saj ob vsaki akciji redno kontrolirajo kri in zdravnica opozori na morebitna odstopanja. V Sloveniji vsak dan potrebujemo od 300 do 350 krvodajalcev, kri pa daruje pribvližno pet odstotkov prebivalcev. V Sloveniji je najbolj pogosta krvna skupina A (40 %), sledita krvna skupina 0 (38 %) in B (15 %), medtem ko je krvna skupina AB zelo redka (7 % ljudi).
Minuli teden se je Rdeči križ Slovenije sicer spomnil še 90. obletnice ustanovitve Mednarodne federacije društev Rdečega križa in Rdečega polmeseca, 60. obletnice sprejema Ženevskih konvencij in 150. obletnice Bitke pri Solferinu, ki velja za rojstvo ideje o Rdečem križu.