Občina nasprotuje goloseku ob trim stezi
Revirni gozdar Zoran Kos je občinsko upravo obvestil o načrtovani sečnji ob priljubljeni trim stezi Trimmigo. Gre za sečnjo pasu dreves, ki je ostal na zemljišču, ki je v lasti Republike Slovenije, po krčenju skoraj šestih hektarjev gozda med trim stezo in Ševnico, ki ga je leta 2019 naredil zasebnik. Tokratni golosek ni del desetletnega načrta sečnje, drevesa so bila zadnji protiveterni pas gozda v dolini in posredno ščitijo okoliške vasi in gozdove pred ujmami. In čeprav je etat že presežen za 300 odstotkov, je Zavod za gozdove označil še dodatnih 145 m3 lesa.
Na Občini Mirna se strinjajo z rednim odstranjevanjem podrtih in bolnih dreves, ki potencialno ogrožajo sprehajalce, odločno pa nasprotujejo golosekom zdravih dreves, ki ustvarjajo tudi protivetrni zaščitni pas okoliškim vasem. Stopili so v stik z naročnikom sečnje in upravljavcem gozdov v lasti Republike Slovenije, Zavodom za gozdove Slovenije, vendar pa so bili pozivi, naj se golosek prepreči, preslišani.
Pas gozda, ki je ostal, so bile pretežno smreke, ki so videti zdrave, zanje pa Zavod za gozdove RS pravi, da imajo plitke korenine in da je zaradi odprtosti večja možnost vetroloma, pogoste pa da so tudi poškodbe zaradi smrekovega lubadarja. Domen Cajnko, vodja KE Radeče-Mokronog, je ob tem zapisal, da bo zavod posekal iglavce in viseča drevesa, kasneje pa zasadil nove listavce in negoval obstoječa mlajša drevesa: »Novo nastali pas gozda bo veliko bolje prilagojen na razmere, ki vladajo na omenjeni lokaciji. Nudil bo senco obiskovalcem trim steze ter zelene koridorje za prostoživeče živali, predvsem ptice. Obiskovalce trim steze in lastnike parcel prosimo za razumevanje. V začetku bo pas gozda izgledal nekoliko opustošeno, vendar bomo z nego v nekaj letih ustvarili lepši in bolj stabilen gozd.« Ob tem je dodal še, da so imeli v zadnjih letih zaradi težav z ujmami in lubadarjem vsaj pet sanitarnih sečenj v tem gozdu. »Vsaka ujma in vsaka sečnja sta še dodatno ogrožali obiskovalce in lastnike kmetijskih površin, povzročali škodo na poti in popolnoma iznakazili trim stezo. Pogoste sečnje onemogočajo urejanje mlajšega gozda, saj je ta pri vsaki sečnji deloma poškodovan. S to sečnjo bodo težave končane,« je zagotovil Cajnko in dodal, da so na eni strani domačini jezni na krčitev gozda pred leti, hkrati pa lastniki kmetijskih površin tarnajo, ker jim padajoča drevesa in veje otežujejo obdelovanje polj in njiv. »Gozdarji Zavoda za gozdove želimo gozd ohraniti in ga izboljšati, zato smo se zadeve tudi lotili. Dobička od katere koli sečnje omenjeni zavod nima,« je zatrdil.
Zavod za gozdove je tako minuli teden že posekal prva drevesa ob t. im. kraku. Tudi tokrat je cesta precej poškodovana, izgubljamo pa tudi zeleni koridor za gozdne živali ter zavetje in senco za uporabnike trim steze. »Želimo si in upamo, da bo čim prej na tem delu res urejen drevored, kar so mi pristojni zagotovili v telefonskem pogovoru. Naša občina velja kot občanom prijazna občina, ki nudi ogromno naravnih in zelenih površin za rekreacijo in oddih, zato odločno nasprotujem tako strogemu posegu v prostor, kot je popolni golosek. S takšnimi posegi tudi Občina doživlja škodo na orodjih, ki so na trim stezi, podrta drevesa morajo odstranjevati pripadniki prostovoljnih gasilskih društev in ne tisti, ki so odgovorni za odgovorno gospodarjenje z gozdovi, zato smo na Zavod za gozdove Slovenije naslovili tudi prošnjo za načrt pogozditve in ureditve območja,« je ob tem povedal župan Dušan Skerbiš, ki odgovora zavoda še ni prejel.
Bo pa Občina zahtevala, da izvajalec sečnje odstrani drevesa in ostanke ter poskrbi, da bo trim steza tudi na tem delu še naprej urejena. Ob tem pa je treba dobiti še odgovor na vprašanje, kdo bo poskrbel za sanacijo trim steze, če bi prišlo do večjega neurja, zaradi katerega bi z bližnje njive na trim stezo naneslo večje količine zemlje. Bodo spet morali posredovati naši gasilci?