Kokošji rod navdušil mirnske osnovnošolce
Mirnski osnovnošolci so se novembra zabavali med ogledom gledališke predstave Kokošji rod v sklopu projekta Kulturna vzgoja, ki ga je pripravila trebanjska izpostava Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti (JSKD). Predstavi je sledil še pogovor o gledališki vzgoji.
Igro za mlade je uprizorilo Šentjakobsko gledališče Ljubljana. Mirjam in Žiga Sedmak sta se odločila, da za otroško občinstvo priredita prozna besedila Josipa Ribičiča. Izbrala sta zgodbe Kokot, Kikiriki in Kukeriki, Gospa Krasnokrila in Umetnik ter jih povezala v poučno dramsko priredbo, ki v uresničitvi omogoča humorno predstavo s prepletanjem dialoga, petja in plesa, torej kolaž imenitnih zgodb, ki jih je za otroke ustvarjal mladinski pisatelj Josip Ribičič. Napisal je več mladinskih iger, povesti, satir in humoresk, otrokom pa se je vtisnil v spomin z Miškolinom, Mihcem in Jakcem in drugimi zgodbami v Kokošjem rodu. Njegovo delo odlikujejo domišljija, pravljičnost, živalski svet in ljudje. Novi dramolet Kokošji rod je prirejen in napisan prav za Šentjakobsko gledališče in bo zagotovo odgovoril na mnogo vprašanj o kokošjem rodu, vrednotah umetniške duše in o kokodajsanju v družbi.
Po predstavi, ki je navdušila učence in učenke prve in druge triade Osnovne šole Mirna, je Saška Strnad iz Šentjakobskega gledališča vodila še pogovor v okviru gledališke vzgoje. Mladi obiskovalci so spoznavali, kako nastajajo predstave, poklice v gledališču, hkrati pa so z igralci poklepetali o predstavi. Po prijetnem dopoldnevu so bili zadovoljni tako obiskovalci kot tudi ljubljanski gledališčniki, saj so jih mirnski otroci izjemno toplo sprejeli.
Projekt kulturne vzgoje za Osnovno šolo Mirna je omogočila Občina Mirna.
besedilo in foto: JSKD OI Trebnje