Oktober - mesec požarne varnosti
Nosilna tematika letošnjega meseca varstva pred požari je namenjena številki za klic v sili 112. Vzporedno bomo gasilci izvajali tudi druge aktivnosti, povezane s požarno varnostjo, posebej bomo poudarjali požarno varnost na stavbah kulturne dediščine.
Slovenija je številko 112 uvedla že leta 1997 kot druga država v Evropi. Delovanje ter storitve številke 112 so predpisane z direktivo Evropske unije. Vsi klici na številko za klic v sili 112 morajo biti brezplačni, nanjo pa lahko pokličemo s stacionarnega ali mobilnega telefona oziroma pošljemo kratko sporočilo (SMS). Vsakodnevna praksa kaže, da so ljudje še vedno premalo osveščeni in poučeni o možnosti uporabe številke za klic v sili. Zato ob letošnjem mesecu požarne varnosti občane osveščamo tudi o pomenu poznavanja in pravilne uporabe številke 112 za uspešno in pravočasno aktiviranje gasilcev in drugih reševalnih enot, ki jih občani kličejo na pomoč ob požarih in drugih nesrečah.
V mesecu varstva pred požari bomo kot običajno izvajali tradicionalne aktivnosti: sodelovali bomo z mediji in opozarjali na nevarnost požarov ter pravilno ukrepanje, da do njih ne pride, promovirali gasilsko organizacijo, ki sicer za preventivo in osveščanje skrbi vse leto. Obiskali bomo šole in vrtce, da bi otrokom predstavili našo dejavnost in pomen številke 112. Zavedamo se namreč, da se odnos do varnosti oblikuje prav v času odraščanja.
V tem mesecu bomo kot vedno organizirali prikazne in druge vaje, na katerih bomo preizkusili operativno sposobnost naših enot. Že tradicionalno bomo pregledovali hidrantna omrežja. Šolam, vrtcem in drugim organizacijam bomo pomagali pri izvedbi evakuacij, ki so v domeni organizacij samih, gasilci pa jim pri tem lahko pomagamo s strokovnimi nasveti – v primeru nesreč gasilci ne sodelujemo pri evakuaciji, ampak po potrebi rešujemo občane, ki se ne uspejo pravočasno evakuirati.
Gasilska zveza Trebnje