Tudi baterije lahko zagorijo
Oktober se že skoraj preveša v drugo polovico. Tradicionalno mu rečemo tudi mesec požarne varnosti - letošnja tema je preprečevanje požara litij-ionskih baterij, slogan pa »Tudi baterije lahko zagorijo. Preprečite požar baterij.«
Mesec požarne varnosti pripravljajo Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje, Slovensko združenje za požarno varstvo, Združenje slovenskih poklicnih gasilcev ter Gasilska zveza Slovenije z gasilskimi zvezami in društvi. Regijska gasilska vaja Dolenjske je za prihajajočo soboto napovedana v Šentrupertu, poleg vaje pa bodo društva trebanjske zveze kot običajno ves mesec izvajala številne aktivnosti po društvih, sektorjih in GPO-jih.
Kje najdemo litij-ionske baterije?
Litij-ionske baterije so v mobilnih telefonih, prenosnih in tabličnih računalnikih, igračah, orodju, invalidskih vozičkih, električnih skirojih, kolesih, vozilih itd. - skratka, so v stvareh, ki jih dnevno uporabljamo. Te naprave lahko tudi zagorijo, zato je dobro vedeti, kako ravnati, če se to zgodi, predvsem pa, kako požar preprečiti.
Zakaj lahko zagorijo?
Najpogostejši vzroki za nastanek požara litij-ionskih baterij so: nepravilno polnjenje, mehanske poškodbe, neustrezno shranjevanje, nekakovostni materiali, pa tudi tehnične okvare ...
Kako preprečiti, da zagorijo?
Potrebna je previdnost pri njihovi uporabi, polnjenju in shranjevanju. Naprav z litij-ionskimi baterijami ali litij-ionskih baterij ne smemo poškodovati, jih odpirati, stiskati, po njih udarjati ali jih izpostavljati padcem, pomembno je, da so baterije in polnilni kabel, polnilnik in kontakti nepoškodovani, po možnosti pa uporabljamo le tisto opremo, ki jo priloži proizvajalec. Odsvetovano je polnjenje brez nadzora, priporočeno pa shranjevanje pri sobni temperaturi.
Pozor!
Polnjenje prenehajte, če zaznate pekoč vonj ali vonj po zažganem, opazite dim, se naprava, baterija, polnilnik in polnilna postaja pregrevajo, baterija spremeni obliko, iz baterije izteka tekočina ...
Gašenje
Požar na litij-ionskih baterijah je težko pogasiti. Pride lahko tudi do eksplozij posameznih baterijskih celic. Pomembno je
hlajenje.
Če zagori naprava z litij-ionsko baterijo:
– napravo oziroma polnilnik izklopite iz električnega omrežja;
– umaknite gorljive in vnetljive predmete, ki so v bližini;
– za gašenje uporabite gasilnik ali priročna gasilna sredstva (vodo, požarno odejo, zemljo, pesek itd.). Požar gasite le, če je še v začetni fazi in če gašenje za vas ne predstavlja nevarnosti;
– če ocenite, da požara ne boste mogli pogasiti, pokličite na številko 112. Če je treba, se evakuirajte.
Če zagori vozilo na električni pogon:
– ga ugasnite;
– odstranite elektronski ključ;
– se umaknite na varno razdaljo;
– pokličite na številko 112 in poudarite, da gori vozilo na električni pogon, povejte tudi tip vozila;
– počakajte do prihoda gasilcev in upoštevajte njihova navodila.
Ob klicu na številko 112 ostanite mirni in povejte:
– kdo kliče,
– kaj se je zgodilo,
– kje se je zgodilo,
– kdaj se je zgodilo,
– koliko je ponesrečencev,
– kakšne so poškodbe,
– kakšne so okoliščine na kraju nesreče,
– kakšna pomoč je potrebna.
Na številko 112 lahko kadar koli brezplačno pokličete s stacionarnega ali mobilnega telefona, tudi če je račun prazen. Na številko 112 lahko pošljete tudi kratko sporočilo (SMS).
Regijska gasilska vaja
V okviru aktivnosti bo med drugim tudi regijska gasilska vaja - po krožnem pravilu Gasilske regije Dolenjska bo letos organizatorica Gasilska zveza Trebnje (GZT). Vaja bo v Gasilskem poveljstvu občine Šentrupert (GPO), in sicer je izvedba načrtovana v podjetju Plasta, d. o. o. Šentrupert v soboto, 15. oktobra 2022, ob 9. uri. Sodelovale bodo enote gasilskih zvez Trebnje, Novo mesto in Šentjernej. Gasilci bodo gasili namišljeni požar, reševali zaposlene in dobavljali vodo za gašenje ter opravljali druge operativne naloge gasilstva.
Poleg vaje bodo društva trebanjske zveze kot običajno ves mesec izvajala številne aktivnosti po društvih, sektorjih in GPO-jih.
po GZT in www.gasilec.net povzela: P. K. L.