Nahajate se:
Nika Kadunc, zlata maturantka, študentka biokemije
Nika Kadunc, zlata maturantka, študentka biokemije
28. 2. 2024
Petra K. L.
621
Ko se poslavlja februar in začenja marec so oči učencev, ki zaključujejo osnovno šolo, in dijakov, ki se poslavljajo od srednje šole, še toliko bolj uprte v odločitev, kako naprej.
Ne samo otroci, tudi starši dihajo in razmišljajo z njimi. Zato sredi počitnic predstavljamo Mirnčanko iz Zapuž, Niko Kadunc, zlato maturantko in študentko biokemije, ki je skozi tekmovanja, učenje in raziskovanje potrjevala svojo ljubezen do naravoslovja, še posebej do kemije.
"Že kot otrok sem bila izrazito naravoslovnega duha. Takrat so mi bile najljubše tematike vesolje, naravni pojavi in dinozavri. Prvo resno željo po tem, kaj želim študirati, sem dobila konec osnovne šole. Tekmovala sem na tekmovanju iz astronomije ter pisala mojo prvo raziskovalno nalogo na področju fizike, zato sem se takrat močno navdušila nad astrofiziko. Z raziskovalno nalogo sem zasedla 2. mesto na tekmovanju in zato sem bila trdno odločena, da bom študirala fiziko," se prve prelomne misli o izbiri študija spominja Nika, ki se je po kočnani osnovni šoli vpisala na Gimnazijo Novo mesto, kjer je spoznala, da sta tudi kemija in biologija zelo zanimivi, da zahtevata veliko logičnega razmišljanja in razumevanja.
Sledili so novi rezultati s tekmovanj. V 2. letniku je zasedla 2. mesto na tekmovanju iz kemije. "Videla sem, da mi gre kemija res dobro in da je zame precej bolj smiselno, da nadaljujem pot na kemijskem področju. Hkrati pa so se mi zdele izjemno zanimive tudi izbrane tematike s področja biologije in znašla sem se v dilemi, ker kar naenkrat nisem več vedela, kaj točno si želim," se spominja Nika, ki se je zato lotila sistematičnega raziskovanja študijev in študijskih programov.
"Na kemijski fakulteti sem tako našla program biokemija, ki je združeval vsa področja kemije in točno ta področja biologije, ki so me najbolj pritegnila. Program se mi je zdel pisan na kožo in od 2. letnika gimnazije naprej sem bila odločena, da si želim to študirati," pojasnjuje Nika, ki se je v srednji šoli redno udeleževala tekmovanj. Dve leti zapored je bila 2. na tekmovanju iz kemije, v 4. letniku pa je bila prva. V zadnjem letniku je pisala tudi raziskovalno nalogo z mentoricama z Inštituta Jožef Štefan, s katero je zmagala na tekmovanju Mladi raziskovalci in zanjo prejela Krkino nagrado s predstavitvijo na simpoziju. Na drugih naravoslovnih tekmovanjih je običajno prejemala srebrna ali bronasta priznanja.
"Udeleževanje tekmovanj se mi zdi zelo pomembno, ker z njimi res prejmeš najvišje možno znanje in najgloblje razumevanje, ki ti ga srednja šola lahko ponudi. Poleg tekmovanj sem poskušala vedno dobiti čim več znanja pri kateri koli dejavnosti, ki je dišala po kemiji ali naravoslovju. Zato sem vedno izbrala take izbirne predmete, kjer se mi po opisu je zdelo, da bom dobila čim bolj uporabno znanje," poudarja Nika, ki se je lansko poletje udeležila kemijskega tabora v Trenti, na katerem je dobila povsem nov pogled na naravoslovje in s tem novo navdušenje za študij.
Šolanje na gimanziji je zaključila kot zlata maturantka: "Zlata matura je bil moj cilj že, ko sem se vpisala na gimnazijo. Sicer se nisem povsem zavedala, kakšen zalogaj bo to, dokler se učenje za maturo ni dejansko začelo, ampak cilj sem dosegla z veliko discipline in odločnosti. Rezultat na maturi ni le neka potrditev znanja, ampak tudi potrditev, da je z delavnostjo in disciplino vsak cilj uresničljiv."
Nika, iskrene čestitke za vse dosedanje uspehe in srečno pri študiju in uresničevanju zastavljenih ciljev!
Vsem učencem in dijakom, ki se odločate za srednjo šolo ali fakulteto, pa popotnica, da je dobro slediti željam in interesom, saj bodo tako cilji lažje uresničljivi, zadovoljstvo pa bo večje tako pri otrocih kot pri starših, nenazadnje tudi pri predavateljih in profesorjih. Srečno!
besedilo: P. K. L.,
fotografije iz osebnega arhiva Nike Kadunc:
s podelitve nagrad iz kemije v 2. in v 4. letniku, s podelitve nagrad za Mlade raziskovalce,
fotografiranje za Krko, kjer smo sodelovali perspektivni mladi kemiki iz gimnazije, tri so s podelitve Krkinih nagrad.